Cilvēka ķermeņa temperatūra mērīšana ar infrasarkanajiem distances termometriem
31. maijs, 2020 pl. 15:43,
Nav komentāru
Cilvēka temperatūras mērīšanai iespējams izmantot jebkuru infrasarkano
termometru ar maināmu emisijas koeficientu (Emissivity). Parasti šis
koeficients termometros ir iestatāms robežās no 0.1 līdz 1.01) Kā mērīt cilvēka ķermeņa temperatūru ar infrasarkano termometru?
- Temperatūra ir jāmēra uz cilvēka pieres, jo tā ir vispieejamākā vieta kur to darīt.
2) Kāds ir emisijas koeficients cilvēka temperatūras mērīšanai?
- Pēc oficiālajiem datiem cilvēka ādai koeficients ir 0.98. Taču, tā kā temperatūra uz pieres atsķiras no reālās ķermeņa temperatūras (~2.5oC), tad ir nepieciešams ieviest korekciju talkā ņemot emisijas koeficienta regulēšanas iespēju.
3) Kā atrast pareizo emisijas koeficientu cilvēka ķermeņa temperatūras mērīšanai?
- vēlams lai Jūs atrastos vienā telpā ar vairākiem veseliem cilvēkiem, kuru ķermeņa temperatūra ir ~36.6oC. Nomēriet cilvēkiem temperatūru un salīdziniet mērījumus. (Jārēķinās ar to, ka mērījumi katram konkrētajam cilvēkam atšķirsies, tādēļ izvelciet vidējo). Ja termometrs rāda pārāk maz (piem. 35.0oC) samaziniet emisijas koeficientu, ja par daudz - palieliniet to. Ja iepriekš neesat emisijas koeficientu mainījis un nezinat kā to izdarīt, izlasiet konkrētā termometra instrukcijā kā tas darāms.
4) Vai atrastais emisijas koeficients ir derīgs arī citam termometram, ko vēlos lietot cilvēka ķermeņa temperatūras mērīšanai?
- NĒ. To nedrīkst lietot arī citam tieši tā paša ražotāja modeļa termometram, jo termometri atšķiras. Teiksim, ja Jums ir 2 gab Testo 830-T2 termometri, veiciet 3. punktā aprakstīto abiem termometriem atsevišķi un nelietojiet vienu koeficientu abiem. Visticamāk, lietojot vienu koeficientu abos termometros, būs liela mērījumu rezultātu kļūda un tie kļūs bezjēdzīgi.
5) Manam termometram nav iespējams izmainīt emisijas koeficientu. Vai es to varu lietot cilvēka ķermeņa temperatūras mērīšanai?
- Jā. Taču Jums ir jāpatur prātā iedomāta korekcija. Piemēram, ja termometrs mērot uz pieres rāda 35.0oC, bet cilvēkam ir 36.6oC, Jums ir nepieciešams pieskaitīt 1.6oC mērījuma rezultātam un iegūsiet reālo temperatūru.
Atcerieties:
- Izmainot emisijas koeficientu, Jūs nedrīkstat mērīt neko citu, jo mērījums būs kļūdains. Piemēram, ja ikdienā konkrēto termometru lietojat pārtikas kontrolei, tad Jums jāiestata atpakaļ koeficients 0.95, kad vēlaties mērīt pārtiku.
- Lielākā daļa infrasarkano termometru ir paredzēti plašam pielietojumam, tādēļ nepieciešams noregulēt emisijas koeficientu konkrētam mērķim.
- Šādi iespējams veikt tikai references mērījumus. Tiklīdz rodas aizdomas, par mērījumu precizitātes pazušanu, lūdzu izpildiet vēlreiz 3. punktā aprakstīto. Kā arī, ja veicot mērījumus rodas aizdomas par pauaugstinātu ķermeņa temperatūru, nepieciešams to atkārtoti mērīt ar cilvēkam paredzētu kontakt-termometru.
- Mērot temperatūru cilvēkam ar nosvīdušu pieri, mērījumie var atšķirties no sausas pieres.
- Cilvēkam, ienākot no āras telpās, mērījumu jāveic ne ātrāk, kā pēc 10 min, jo jāļauj pierei uzsilt. Mērot uzreiz termometrs uzrādīs zemāku temperatūru nekā tā ir patiesībā.